Prezentace firmy Pedikom
Noha a její nemoci
Vyšetření nohou
Zastoupení firmy
Pedikom Czech - počítačové vyšetření zatížení chodidla, zdravotní pomůcka, ortopedická vložka, nemoci nohou, nemoci chodidel

Pedikom Czech Pedikom MFB award

Stavba nohy

stavba nohy, chodidlo, nohaChodidlo je mistrovským dílem.Tvoří je 26 kostí.Obepínají je silné vazy a krátké malé svaly v podobě pláště .Ty zajišťují jejich nosnost a ochraňují jejich klenutost.

K tomu,aby kdokoliv správně pochopil nedozírné množství stížností na bolesti nohou,aby správně pochopil různé formy nemocí,které jsou nejčastěji zapříčiněny poruchou statiky, měl by se podívat na stavbu nohy. stavba nohy, chodidlo, nohaZe všech částí těla to byly právě nohy,které byly nejvíce potrestáni za to, že se člověk na ně během evoluce postavil. Zpočátku byly nohy v historii vývoje v poloze supinace,teda plazivé. Z nich se poté vytvořily,přesněji proměnily v nohy stojící.Znamená to postupní pronační proměny. Tento plazivý typ nohou je zachován v konstrukci metatarzálních kostí.Současně tatáž konstrukce,tj.konstrukce příční a podélní klenby se stává hlavním opěrným bodem pro nohu stojící.Na její někdejší šikovnost poukazuje také ten fakt,že osoby, které z různých důvodů přišly o své ruce se po čase naučí svými nohami malovat,vařit,telefonovat. Noha dnešního člověka je již pouhou karikaturou ideální nohy.Důvody jsou různé.Nošením nevhodné obuvi v dětství počínaje,nadváhou a mnohými dalšími příčinami konče.( Hohmann )

Klenba

klenba, chodidlo, nohaklenba, chodidlo, nohaZ mnoha kostí stavěna ,šlachy a vazy spojena konstrukce zajišťuje nohám jednak flexibilitu a jednak utváří charakteristické klenby.Ty slouží k nošení váhy těla a k odvádění a odchýlení silo vého pole.

 

Svaly

Svaly nohou zařazujeme do dvou hlavních skupin.Vlastní svaly jsou svaly silné,které v několika vrstvách obalují kosti nohou.Jejich funkce spočívá vedle zajištění pohybu nohou také v udržení kleneb,napínání kůže a v podepírání chodidla.

svaly, chodidlo, noha svaly, chodidlo, noha svaly, chodidlo, noha

Vlastní svaly nohy

Ohýbací svaly

Svaly napínací

Jedna část silných svalů splňují funkci napínačů nohy, tj.nohu a prsty napínají směrem vzhůru. Ohýbače ohýbají nohu směrem k chodidlu.V pozici stojné zdvíhají tělo.Některé ze svalů zajišťují pohyb pouze prstů,jiné zase hýbou celou nohou.

Žíly a nervy

Žíly a nervy, chodidlo, nohaŽíly a nervy, chodidlo, nohaTibiální nerv je hlavním nervem zabezpe- čujícím pohyb a cit. Vstupuje do chodidla nohy shora tak,že vede vzadu za vnitřním hrbolem kotníku, tedy přes střední kotník.
Hlavní zásobení krví zabezpečuje arterie (zadní holenní tepna).Probíhá těsně za nervem. Žíly a nervy, chodidlo, nohaVelký tibiální nerv napíná nohu a zvedá ji ze země. Achillova šlacha je společnou šlachou pro zadní ohýbače nohou.Tím,že ohýbá nohy,nadzvedá se pata.Je nejdůležitějším prvkem chůze.

 

Žíly a nervy, chodidlo, nohaŽíly a nervy, chodidlo, noha Žíly a nervy, chodidlo, noha Žíly a nervy, chodidlo, noha